باشگاه پرنده نگری ایرانیان
اعضا
خانه پرندگان ایران وبلاگ تماس با ما
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
سبد خرید جستجو اعضا زبان

تالاب سیران گلی

مستند تالاب سیران گلی

سال تولید: 1393

تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

عوامل تولید این فیلم مستند 35 دقیقه‌ای عبارتند از:

تهیه کننده، کارگردان و تدوینگر: محمد احسانی،

مشاور فیلم: فرهاد ورهرام، تصویربرداران: روزبه رایگا، حمید مهرافروز، صدابردار: حسن سلمانی، صداگذار: سروش طباطبایی، مدیر تولید: مجید فردی‌انور، عکاس: مسعود فردی‌انور.

این مستند چه می گوید:

در همایش رهیافت مدیریتی احیای دریاچه ارومیه اعلام شد تالابهای نقده غیر قابل احیاست. این مساله خیلی روی ما تأثیر گذاشت... با یک نگرانی خاص جلسه ای گذاشتیم که تالابهای ما دارد به طور کلی از بین می رود…

اینها سخنان آقای سیروس انتخابی دبیر بازنشسته آموزش و پرورش و فعال زیست محیطی نقده است که در عمده‌ی این فیلم 35 دقیقه‌ای راوی داستان تلاش گروهی از همفکران خودش به نام «دوستداران طبیعت سولدوز» برای احیای تالابهای منطقه‌ی نقده است.

دلایل مختلفی که در فیلم به آن‌ها اشاره می‌شود، 14 تالاب این منطقه خشک شده بودند یا در حال خشک شدن بودند. خشکی این تالاب‌ها برای همه‌ی همسایگان آن‌ها و برای پرندگانی که به طور فصلی یا دائمی از آن‌ها استفاده می‌کردند فاجعه‌بار بود.

آنها با صبر و پیگیری بسیار ابتدا تالاب سیران گلی و سپس 4 تالاب دیگر این منطقه را دوباره زنده کردند. در شرایطی که مردم محلی که بیشترین ضربه را از شرایط می‌خورند سرخورده و نا امید شده‌اند و فقط ناله و شکایت می‌کنند و در شرایطی که هیچ کس نمی‌تواند راه حل ساده و سر راستی ارائه کند هیچ چیز به جز صبر و پیگیری بسیار نمی‌تواند راهی بگشاید.

 شاید این ماجرا شبیه یک داستان خیالی با پایان خوب به نظر برسد: یک یا چند قهرمان مشکلی را می‌بینند، دل به دریا می‌زنند و پس از تحمل مرارت‌های بسیار مشکل را حل می‌کنند و

اما این یک داستان واقعی است 

…دیدن حیات مجدد یک تالاب در سایه همکاری جامعه محلی

این فیلم را می توانید از سایت شبکه مستند دریافت کنید

ویدیوهای مرتبط:

کانال آپارات باشگاه پرنده نگری ایرانیان 1 و 2


تاریخ ارسال: 1398/07/09
نظرات شما:

         

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به باشگاه پرنده نگری ایرانیان می باشد