اعضا
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
جستجو اعضا زبان

BIRDS of IRAN

کتاب پرندگان ایران در همایش پرنده نگری مسئولانه که به مناسبت آغاز سومین سال فعالیت باشگاه و همچنین روز ملی پرنده نگری و با حضور جمعی از پرنده‌شناسان برتر کشور و علاقه‌مندان حوزه پرنده‌نگری دوم آذر ماه 1396 برگزار شد، رونمایی شد.

در این مراسم دو نفر از نویسندگان کتاب آقایان محمد توحیدی فر و ابوالقاسم خالقی زاده به تشرح ویژگی های این کتاب پرداختند.

توحیدی‌فر با بیان اینکه کتاب «پرندگان ایران» دومین منبع پرنده‌شناسی تلقی می‌شود که تمامی گونه‌ها و زیرگونه‌های پرندگان ایران را پس از گذشت یک قرن از چاپ فهرست زارودنی مورد پوشش قرار می‌دهد و علاوه بر این، فهرست‌های پیشین پرندگان ایران را روزآمد می‌کند، گفت: گردآوری و تنظیم این کتاب پنج سال زمان برد، نویسندگان سه سال به‌صورت غیر پیوسته و دو سال به‌صورت پیوسته روی این اثر کار کردند. در تألیف این کتاب از دو روش استفاده کردیم، نخست بررسی منابع کتابخانه‌ای که در این مرحله 350 مرجع مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت. روش بعدی گردآوری اطلاعات صحرایی چاپ نشده بود. در چند سال اخیر بخش عظیمی از داده‌های ما منتشر نشده است. در تألیف کتاب «پرندگان ایران» تمام تلاشمان را برای بهره بردن از این گونه داده‌ها به کار بردیم.

وی افزود: این کتاب در ابتدا به زبان انگلیسی به رشته تحریر درآمد اما به پیشنهاد من قرار شد بخش‌های مهم آن به فارسی نیز ترجمه شود و به این ترتیب ماحصل یک کتاب دو زبانه شد.   

وی در ادامه به توضیح محتوای کتاب پرداخت و اظهار کرد: در فهرست تفصیلی اصلی این کتاب، 551 گونه و در لیست سیستماتیک اصلی، 535 زیرگونه معرفی شده است. در این خصوص، فاکتورهایی چون پراکنش جهانی، وجود نمونه‌ موزه‌ای و استناد آن در منابع علمی و همچنین تجربه متخصصین لحاظ شده است.

توحیدی‌فر گفت: دو فهرست به لیست اصلی افزوده شد. فهرست ضمیمه‌ نخست شامل لیستی از 135 زیرگونه است که حضور آنها در ایران مشکوک است و فهرست دوم 44 گونه که اگرچه حضور آنها در ایران گزارش شده اما تا کنون ایران مورد تأیید قرار نگرفته است. همچنین فهرست کامل منابعی که در کل متن به آنها ارجاع شده در پایان کتاب آمده است.

ابوالقاسم خالقی‌زاده، یکی دیگر از نویسندگان ایرانی کتاب «پرندگان ایران» در این نشست گفت:  پنج نویسنده از هفت نویسنده کتاب غیر ایرانی بوده و جملگی پرنده‌شناسان متبحر و مشهوری در سطح کشور خود، منطقه خاورمیانه و به حد اولی، در منطقه پاله آرکتیک هستند.

وی افزود: مهم ترین نکته این کتاب این است که دومین چک لیست زیرگونه‌ها محسوب می‌شود. درباره گونه‌ها لیست‌های زیادی ارائه شده اما درباره زیرگونه‌ها بعد از لیست زارودنی در 1911 میلادی، کتاب «پرندگان ایران» دومین چک لیست به‌شمار می‌رود.

خالقی‌زاده با اشاره به تألیف این کتاب عنوان کرد: در تألیف این اثر دقت و وسواس زیادی به خرج دادیم تا هر زیرگونه‌ای که در کتاب از آن نام برده می‌شود، مستند باشد. داده‌ها درباره زیرگونه‌ها را با پراکنش جهانی آن تطبیق می‌دادیم تا خلاف آن نباشد. هدف ما ارائه یک مرجع معتبر علمی بود که مورد استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان حوزه پرنده‌نگری قرار گیرد.

علاقمندان می توانند برای تهیه این کتاب با شماره 09335090256 تماس حاصل نمایند.


تاریخ ارسال: 1397/05/28
نظرات شما:

    

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به باشگاه پرنده نگری ایرانیان می باشد