باشگاه پرنده نگری ایرانیان
اعضا
خانه پرندگان ایران وبلاگ تماس با ما
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
سبد خرید جستجو اعضا زبان

BIRDS of IRAN

کتاب پرندگان ایران BIRDS of IRAN

کتاب پرندگان ایران در همایش پرنده نگری مسئولانه که به مناسبت آغاز سومین سال فعالیت باشگاه و همچنین روز ملی پرنده نگری و با حضور جمعی از پرنده‌شناسان برتر کشور و علاقه‌مندان حوزه پرنده‌نگری دوم آذر ماه 1396 برگزار شد، رونمایی 'گردید.

در این مراسم دو نفر از نویسندگان کتاب آقایان محمد توحیدی فر و ابوالقاسم خالقی زاده به تشریح ویژگی های این کتاب پرداختند.

توحیدی‌فر با بیان اینکه کتاب «پرندگان ایران» دومین منبع پرنده‌شناسی تلقی می‌شود که تمامی گونه‌ها و زیرگونه‌های پرندگان ایران را پس از گذشت یک قرن از چاپ فهرست زارودنی مورد پوشش قرار می‌دهد و علاوه بر این، فهرست‌های پیشین پرندگان ایران را روزآمد می‌کند، گفت: گردآوری و تنظیم این کتاب پنج سال زمان برد، نویسندگان سه سال به‌صورت غیر پیوسته و دو سال به‌صورت پیوسته روی این اثر کار کردند. در تألیف این کتاب از دو روش استفاده کردیم، نخست بررسی منابع کتابخانه‌ای که در این مرحله 350 مرجع مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت. روش بعدی گردآوری اطلاعات صحرایی چاپ نشده بود. در چند سال اخیر بخش عظیمی از داده‌های ما منتشر نشده است. در تألیف کتاب «پرندگان ایران» تمام تلاشمان را برای بهره بردن از این گونه داده‌ها به کار بردیم.

وی افزود: این کتاب در ابتدا به زبان انگلیسی به رشته تحریر درآمد اما به پیشنهاد من قرار شد بخش‌های مهم آن به فارسی نیز ترجمه شود و به این ترتیب ماحصل یک کتاب دو زبانه شد.   

وی در ادامه به توضیح محتوای کتاب پرداخت و اظهار کرد: در فهرست تفصیلی اصلی این کتاب، 551 گونه و در لیست سیستماتیک اصلی، 535 زیرگونه معرفی شده است. در این خصوص، فاکتورهایی چون پراکنش جهانی، وجود نمونه‌ موزه‌ای و استناد آن در منابع علمی و همچنین تجربه متخصصین لحاظ شده است.

توحیدی‌فر گفت: دو فهرست به لیست اصلی افزوده شد. فهرست ضمیمه‌ نخست شامل لیستی از 135 زیرگونه است که حضور آنها در ایران مشکوک است و فهرست دوم 44 گونه که اگرچه حضور آنها در ایران گزارش شده اما تا کنون ایران مورد تأیید قرار نگرفته است. همچنین فهرست کامل منابعی که در کل متن به آنها ارجاع شده در پایان کتاب آمده است.

ابوالقاسم خالقی‌زاده، یکی دیگر از نویسندگان ایرانی کتاب «پرندگان ایران» در این نشست گفت:  پنج نویسنده از هفت نویسنده کتاب غیر ایرانی بوده و جملگی پرنده‌شناسان متبحر و مشهوری در سطح کشور خود، منطقه خاورمیانه و به حد اولی، در منطقه پاله آرکتیک هستند.

وی افزود: مهم ترین نکته این کتاب این است که دومین چک لیست زیرگونه‌ها محسوب می‌شود. درباره گونه‌ها لیست‌های زیادی ارائه شده اما درباره زیرگونه‌ها بعد از لیست زارودنی در 1911 میلادی، کتاب «پرندگان ایران» دومین چک لیست به‌شمار می‌رود.

خالقی‌زاده با اشاره به تألیف این کتاب عنوان کرد: در تألیف این اثر دقت و وسواس زیادی به خرج دادیم تا هر زیرگونه‌ای که در کتاب از آن نام برده می‌شود، مستند باشد. داده‌ها درباره زیرگونه‌ها را با پراکنش جهانی آن تطبیق می‌دادیم تا خلاف آن نباشد. هدف ما ارائه یک مرجع معتبر علمی بود که مورد استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان حوزه پرنده‌نگری قرار گیرد.


برای خرید این کتاب در قیمت پایین صفحه اقدام و برای تحویل در ساعات اداری با شماره 66489572 تماس حاصل فرمایید:


تاریخ ارسال: 1397/05/28
خرید آنلاین
توجه: قیمت برای اعضای رسمی باشگاه پرنده نگری ایرانیان 105,000 تومان می باشد. اگر عضو رسمی باشگاه هستید، با نام کاربری خود وارد سایت شده و سپس اقدام به خرید نمایید.

عنوان قیمت تعداد
BIRDS of IRAN 120,000
+ -
نظرات شما:
1399/06/04  زینب مرتضوی
سلام خیلی ممنونم بدون شک زحمات زیادی برای این کتاب کشیده شده.فقط اینکه ای کاش مثل گوگل حداقل عکس چند صفحه از این کتاب ارزشمند رو در سایتتون قرار می دادین تا با سبک و نوع محتوای کتاب بیشتر آشنا می شدیم. و اینکه اگر کتاب رو خریداری کنیم به همراه آن فایل پی دی اف هم دریافت خواهیم کرد یا فقط نسخه فیزیکی هست؟

1399/06/05  باشگاه پرنده نگری ایرانیان
ممنون از پیشنهاد ارزشمند شما. این کتاب فایل پی دی اف ندارد

ارسال نظر

         

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به باشگاه پرنده نگری ایرانیان می باشد