باشگاه پرنده نگری ایرانیان
اعضا
خانه پرندگان ایران وبلاگ تماس با ما
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
سبد خرید جستجو اعضا زبان

مشاهده سه قطعه غاز پیشانی سفید در تالاب زریبار

در تاریخ 26/08 /1394 در طی رصد روزانه تالاب زریبار جهت ثبت روزانه پرندگان تالاب زریبار 3 فرد غاز پیشانی سفید مشاهده و ثبت.
غاز پیشانی سفید پرنده ای به طول 72 سانتیمتر با اسم علمی Anser albifrons و نام انگلیسی White _Fronted Goose و اسم کردی قازه لاله.
این پرنده زیبا از راسته غازسانان و تیره مرغابیان پرنده ای بسیار خجول و محتاط است که بیشتر در گله های 2 الی 20. تایی به صورت اجتماعی زندگی می کند.
غازها باتوجه به عادت و رفتار شان شبانه برای استراحت و امنیت به عرصه های آبی پناه می‌برند و روزانه در مراتع و مزارع گندم و جو به دنبال تغذیه دیده میشوند
این پرنده که سالیان زیادی ست از ایران جهت مسیر مهاجرت و مکانی برای زمستان گذرانی استفاده می کنند ولی متاسفانه طوری جمعیتش کاهش یافته که با دیدنش گل از گل طبیعت دوستان و پرنده نگرها میشکفد.
هرچند متاسفانه این پرنده زیبا و همقطاران مهاجرش غریبانه این روزها بر سر تخته بازار پرنده فروشان فریدونکنار شمال و بازارهای مشابه جنوب مثل بازار کیان اهواز با سرهای بریده و بدنهای  بی پر و سرد میفروشند ولی خوشبختانه جای بسی خوشحالیست که در دیار زریبار و مردمان مهمان نوازش از امنیت خوبی برخوردارند.
به امید روزی که بر فراز زریبار و جای جای ایران دسته های بزرگ غاز با صدای زیبایش طنین افکن آسمان و نوید بخش گذر فصل هایمان باشند.


تاریخ ارسال: 1394/09/02
نظرات شما:

         

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به باشگاه پرنده نگری ایرانیان می باشد