باشگاه پرنده نگری ایرانیان
اعضا
خانه پرندگان ایران وبلاگ
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
سبد خرید جستجو اعضا زبان

تالاب قنبرآباد

معرفی تالاب:

یکی از بهترین و مهم‌ترین نقاط پرنده‌نگری اطراف پایتخت بدون شک تالاب قنبرآباد می‌باشد زیرا تالاب و دشت‌های اطراف آن پتانسیل خوبی برای دیدن پرندگان آبزی و کنار آبزی و همچنین پرندگان بیابانی و البته شکاری‌ها دارد. وسعت این تالاب و زمین‌های اطراف آن حدود 100 هکتار می‌باشد. تالاب قنبرآباد که یک دریاچه مصنوعی است یکی از مهم ترین اکوسیستم‌های نزدیک پایتخت است که به مخزن آب قنبرآباد هم شهرت دارد و از رودخانه کن وسرخه حصار و جاجرود و نیز آبهای سطحی تغذیه می‌شود. متاسفانه این تالاب جزء مناطق حفاظت شده نمی‌باشد و از لحاظ قانونی کار خاصی برای حفاظت پرندگان مهاجر نمی‌توان انجام داد. حضور دائمی شکارچیان و چرای دام در این تالاب و عدم حفاظت توسط سازمان محیط زیست مشکل اصلی این تالاب بوده و هست.

قنبرآباد یکی از روستاهایی است که دارای جمعیت انگشت شماری بوده و بنا به گفته ساکنین، برخی از اهالی قصد بازگشت به روستا را دارند و برای احیا و حیات مجدد روستا نیازمند برخی زیرساخت‌ها هستند. بنا به گفته روستاییان تعداد ساکنین بیش از 20خانوار است و اهالی روستا راغب به بازگشتند اما به خاطر ضعیف بودن زیرساخت های موجود روستا، برای بازگشت در تعلل به سر می برند. سفرهای پرنده‌نگری و اکوتوریسم علاوه بر اینکه مکان را برای شکارچیان ناامن می‌نماید، شاید باعث رونق اقتصادی اهالی این روستا نیز باشد. نزدیکی به پایتخت و قرارگرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر، علی رغم عدم رسیدگی‌ها و بی توجهی‌ها باز هم یکی از نقاط مهم پرنده نگری در استان تهران و اولین نقطه مهم پرنده نگری در سایت ایبرد از نظر آمار بالای رکورد پرندگان مختلف می‌باشد.

پرنده نگری در قنبرآباد شامل:
1- پرنده‌نگری در کانال آب مجاور تالاب (مخزن آب)
2- پرنده‌نگری در کنار و اطراف تالاب
3- پرنده‌نگری در جاده زیبای روستا و درختان و زمین‌های اطراف روستا

موقعیت جغرافیایی:

تالاب قنبرآباد در یک کیلومتری روستای قنبرآباد از توابع بخش فشافویه شهرستان ری در 50 کیلومتری جنوب غربی تهران و در جنوب شرقی دشت ورامین واقع شده است.

ارتفاع از سطح دریا:

920 متر از سطح دریاهای آزاد


راه های دسترسی:
از عوارضی تهران- قم به سمت جنوب بعد از طی مسافت 18 کیلومتری، از خروجی و زیر گذر رباط کریم به سمت غرب خارج شده و سپس برگشت در مسیر جاده حسن‌آباد- چرمشهر- ورامین و طی مسافت 28 کیلومتری به روستای خمارآباد و سپس روستای قنبرآباد می‌رسیم. با عبور از روستا به سمت شمال و طی مسافت هزارمتری به سمت شرق و ادامه مسیر در مجاور کانال آب می توان گونه های جذابی را مشاهده نمود. همچنین قبل از ورود به روستا با عبور از جاده ای به سمت غرب و سپس به سمت شمال و طی مسافت 1500 متری تالاب قابل مشاهده است. برای پرنده نگری در جاده زیبای روستا بعد از روستا جاده ای به سمت شرق با درختان متعدد قابل مشاهده است که می توان هم از زیبایی‌‌های آن و هم از پرنده‌نگری و جستجو در میان درختان و زمین‌های اطراف آنها لذت برد.