باشگاه پرنده نگری ایرانیان
اعضا
خانه پرندگان ایران وبلاگ
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
سبد خرید جستجو اعضا زبان

پرنده نگری

پرنده نگری

پرنده نگری لذت مشاهده پرندگان آزاد در زیستگاه های طبیعی آنها و محیط های طبیعی مثل تالاب ها، دشت ها، کوه‌ها، دریاچه‌ها، جنگلها، مراتع و حتی پارک‌ها است. پرندگانی که ممکن است هر روز از بالای سرمان پرواز کنند یا لابه لای شاخه های درختان حیاط خانه ی ما لانه داشته باشند.

پرنده نگری

در حقیقت پرنده نگری از سویی یکی از زیر شاخه های بومگردی (اکوتوریسم) و از طرفی ارتباطی تنگاتنگ با رشته محیط زیست دارد. اما برای اینکه پرنده نگر شوید نیاز نیست در رشته خاصی تحصیل کرده باشید. کافی است به اِلمان های طبیعت و جزئیات آن علاقمند باشید.

این شاخه از طبیعت گردی در خیلی از کشور های دنیا طرفداران بسیاری دارد. برای تماشای پرندگان لازم نیست حتما به طبیعت بکر و دوردست بروید. بلکه به راحتی در پارکهای شهر محل زندگی مان نیز قابل دستیابی است. باید بدانیم که پرنده ها همیشه و همه جا هستند. گاهی ممکن است در پشت بام منزلتان در مرکز شهر تهران عقاب یا دالی را ببینید که دیدن آنها شاید در طبیعت بکر و پارک ملی هم کار ساده ای نباشد.

پرنده نگری در کشورمان هنوز در میان مردم شناخته شده نیست و تنها توانسته است گروه خاصی از گردشگران با علایق خاص را به خود جذب کند. آمار و ارقام حاکی از آن است که پرنده نگری در دنیا پر طرفدارترین شاخه اکوتوریسم به شمار میرود. هم اکنون در اروپا بیش از پنج میلیون پرنده نگر حرفه ای شناسایی شده اند. 

هدف اصلی و عمده باشگاه پرنده نگری ایرانیان رونق بخشیدن به این فعالیت جذاب در کشورمان است.

پرنده نگری چی هست چی نیست؟

پرنده نگری دیدن و مشاهده پرندگان در اسارت و باغ پرندگان و همچنین نگاه داشتن آنها به عنوان حیوان خانگی نیست.

خیلی‌ها می‌گویند پرنده‌نگری پرنده‌شناسی نیست. اما این عبارتی صد درصد درست نیست. زیرا پرنده شناسی دو بخش دارد: پرنده شناسی در آزمایشگاه و پرنده شناسی در فیلد (صحرایی). پرنده نگری در سطح جدی خود بسیار به پرنده شناسی صحرایی نزدیک است و قطعا می‌توان گفت از پرنده شناسی آزمایشگاهی فاصله دارد.

تمرکز ما در این انجمن بر پرندگان ایران و ثبت و مشاهده آنها متمرکز است.

ابزار مورد نیاز برای پرنده نگری

برای پرنده نگری به تجهیزات پیچیده ای نیاز ندارید. کتاب راهنما، دفترچه یادداشت (یا امروزه اپلیکیشن های موبایل) و دوربین دوچشمی مهم ترین ابزاری هستند که نیاز دارید. 

پرنده نگری

البته لازم است بدانید پرنده نگری و عکاسی از پرندگان دو ژانر مجزا هستند و برای پرنده نگری لزوماً به دوربین عکاسی نیاز ندارید. اگرچه دوربین عکاسی می تواند در ثبت مشاهدات به شما کمک کند.

گاهی تلسکوپهای ویژه پرنده‌نگری یا (Spotting Scopes) نیز از الزامات مشاهده و شناسایی پرندگان به حساب می‌آیند.

پرنده نگری

یادمان باشد در پرنده نگری نیز می‌بایست مشابه هر فعالیت دیگر قوانین و باید و نبایدهایی را رعایت نماییم. 


تاریخ ارسال: 1399/09/11
نظرات شما:

         

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به باشگاه پرنده نگری ایرانیان می باشد