باشگاه پرنده نگری ایرانیان
اعضا
خانه پرندگان ایران وبلاگ تماس با ما
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
سبد خرید جستجو اعضا زبان

تأثیر تغییرات اقلیمی بر مهاجرت پرندگان

ترجمه پریسا شوکتی

بسیاری از پرندگان مهاجر شناخته‌شده اروپا مانند بلبل هزاردستان و سسک بیدی زمان‌های طولانی‌تری را در اروپا در زیستگاه‌های جوجه‌آوری خود سپری می‌کنند. این موضوع کارشناسان را به این گمان رسانده است که شاید عادت مهاجرت زمستانه برای برخی از گونه‌ها در آینده نزدیک به طور کامل متوقف شود.

در تحقیق جدیدی که در Global Change Biology منتشر شده است برای اولین بار، داده‌های 50 سال مهاجرت پرندگان از گامبیا در غرب آفریقا و جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا جمع‌آوری شده تا مدت زمستان‌گذرانی پرندگان در آفریقا مورد بررسی قرار گیرد. این مطالعه که توسط کارشناسان بخش علوم زیستی دانشگاه دورهام صورت گرفته، نشان داده است که برخی از گونه‌های مهاجر منطقه فوق سالانه بین 50 تا 60 روز کمتر در زیستگاه‌های غیر جوجه‌آوری خود در آفریقا حضور دارند.

کاهش معنادار زمان زمستان‌گذرانی این پرندگان حاکی از آن است که آنها می‌توانند مدت بیشتری را نسبت به قبل در زیستگاه‌های جوجه آوری خود در اروپا دوام بیاورند و این سوال را به ذهن کارشناسان متبادر می‌کنند که آیا این پرندگان عادت قدیمی مهاجرت‌های طولانی خود را برای همیشه ترک خواهند کرد؟

تیم تحقیقاتی، اطلاعات ثبت شده توسط پرنده شناسان گامبیا بین سال‌های 1964 تا 2019 و انجمن پرنده شناسی گیبرالتار بین سالهای 1991 تا 2018 را جمع‌آوری نمودند تا تغییرات در تاریخ ورود و خروج پرندگان را در این مناطق در گذر زمان مطالعه کنند. آنها همچنین ارتباط تغییرات مشاهده شده را با تغییرات اقلیمی و تغییر در پوشش گیاهی مورد بررسی قرار دادند.

در حالی که قبلا تصور می‌شد زمان‌بندی مهاجرت پرندگان براساس طول روز باشد، یافته‌های این مطالعه حاکی از آنند که پرندگان تصمیم‌های متنوع‌تری می‌گیرند و به عواملی مثل تغییر در اقلیم و پوشش گیاهی موجود واکنش نشان می‌دهند.

سسک بیدی

سسک بیدی یکی از پرندگانی است که زمان طولانی‌تری را نسبت به گذشته در زیستگاه جوجه‌آوری خود سپری می‌کند - عکس از ایمان کریمی

سرپرست تیم مطالعاتی، کیران لارنس بیان می‌کند: اگر روندی که ما در این تحقیق مشاهده کردیم ادامه پیدا کند، خواهیم دید که در طول زمان برخی از گونه‌ها دیگر هیچ زمانی را در جنوب صحرای بزرگ آفریقا سپری نمی‌کنند و در عوض در کل سال در اروپا خواهند ماند. تغییراتی که در رفتار مهاجرتی پرندگان شاهد هستیم، شاید باعث شود  فصل زادآوری برای این گونه‌ها طولانی‌تر شود و این خود بر زندگی دیگر گونه‌ها چه در انگلستان و چه در مقاصد مهاجرتی تأثیر خواهد گذاشت.

در اروپا حضور طولانی‌تر پرندگانی که تا پیش از این در فصل پاییز و زمستان مهاجرت می‌کردند، ممکن است باعث افزایش رقابت برای به دست آوردن منابع غذایی و قلمرو در پرندگان غیر مهاجر می‌شود. به همین منوال حضور کمتر پرندگان مهاجر در مقاصد مهاجرتی احتمالا باعث‌ کاهش خدماتی که آنها به اکوسیستم ارائه می‌کردند مانند شکار حشرات، پراکنده نمودن بذرها و گرده‌افشانی در آن مناطق می‌گردد.

داده‌هایی که این تیم تحلیل کرده است، نشان می‌دهند که نه‌تنها پرندگان در پاییز دیرتر از گذشته به مقاصد زمستان‌گذرانی خود می‌رسند، بلکه در بهار زودتر این مکان‌ها را ترک می‌کنند و در نتیجه مدت زمانی که در محل غیرزادآوری سپری می‌کنند کاهش می‌یابد.

پروفسور استفان ویلیس مدیر پروژه اضافه می‌کند: در قدم بعدی ما قصد داریم مدل جدیدی را به کار گیریم تا بتوانیم این مهاجرت‌های پیچیده را شبیه‌سازی کنیم و به وسیله آن سناریوهای آینده را پیش‌بینی نماییم تا مشخص شود الگوهایی که طی دهه‌های گذشته بین پرندگان مهاجر بر فراز آفریقا شناسایی شده، چگونه به روند خود ادامه خواهند داد.

کلایو بارلو یکی دیگر از نویسندگان این مقاله از گامبیا بیان کرد: این مطالعه از داده‌های بیش از 50 سال مهاجرت پرندگان استفاده کرده است. اطلاعاتی که طی سال‌ها توسط پرنده شناسان در گامبیا با دقت جمع‌آوری شده و پروژه توانست چشم‌اندازی بلندمدت از تغییر الگوهای مهاجرتی ارائه دهد و این بسیار رضایت‌بخش است. تا پیش از این مطالعه هیچ کس متوجه ابعاد گستردهٔ کاهش زمان حضور پرندگان مهاجر در آفریقا نشده بود.

منبع:

 birdguides.com


تاریخ ارسال: 1400/10/01
نظرات شما:

         

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به باشگاه پرنده نگری ایرانیان می باشد