باشگاه پرنده نگری ایرانیان
اعضا
خانه پرندگان ایران وبلاگ
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
سبد خرید جستجو اعضا زبان
آلبوم شماره 3068
عکاس: رامین محمدی زره ناسی
تاریخ مشاهده: 1396/08/03
محل مشاهده: منطقه عمومی کرج
توضیحات:
زرد پره ی کوهی:
شخصات ظاهری: این پرنده 16 سانتیمتر طول دارد .در پرنده ی نر سر آمیزه ای ا زرگه های سیاه در زمینه ی خاکستری دودی با گلوی خاکستری بدون رگه است. رنگ خاکستری منقار و حاشیه های سفید دم این پرنده را از زیر پره ی کوهی ماده کمرنگ تر ، با رنگ پر و بال آمیخته شده دیده می شود. اما اساسا شبیه پرنده ی نر است. پرنده ی جوان، شبیه پرنده ی جوان زرد پره ی لیمویی ( هر دو دارای دمگاه بلوطی قهوه ای اند) است. اما زرد پره لیمویی در هر سنی دارای شکم نارنجی بزرگ است.

صدا: صدای این پرنده بلند و شبیه « زیپ» یا «زیت» و یا شکل « سی ت- سی تریت- سی ت- سی – سی تریت- سی ت» شنیده می شود. البته ریتم و ترکیب آنها متنوع است.

زیستگاه: این پرنده درنواحی شیبدار صخره ای با بوته های متوسط، مناطق کوهستانی با درخت یا بدون درخت به سر برده و زمستان ها بیشتر در مناطق دارای پناهگاه به سر برده و در نزدیکی یا روی زمین آشیانه می سازد. در ایران بومی و فراوان است و زمستان ها به نقاط کم ارتفاع تر کوچ می کند.
شرح داستان: آن روز را همراه بهزاد فرخ نسب (عکاس حیاط وحش) برای رکورد پرندگان شکاری به منطقه عمومی کرج رفتیم برای عکاسی و پرنده نگری. تعدادی کبک و زرد پره ی کوهی از همان صبح با ما بودند. هنگامی که بهزاد در کمین عکاسی سکوت کرده و نشسته بود، ناگهان یک زرد پر همچون گلوله شلیک شده، از کنار سر بهزاد با صدای انفجار چنان هوا را شکافت و در دره شیرجه زد که اگر به سر او می خورد حتما صدمه جدی وارد می کرد. خاطره جالبی برای ما درست شد. شاد و سرافراز باشید.

         

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به باشگاه پرنده نگری ایرانیان می باشد