باشگاه پرنده نگری ایرانیان
اعضا
خانه پرندگان ایران وبلاگ تماس با ما
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
سبد خرید جستجو اعضا زبان

آیا برای جذب پرندگان از پخش صدای آنها استفاده کنیم؟

استفاده از پخش صدا در جذب پرندگان

استفاده از پخش صدا در محیط طبیعی برای جذب پرندگان، یک موضوع بحث برانگیز در میان پرنده نگرها، پرنده شناسان و طرفداران حفاظت از محیط زیست است، اما آیا این موضوع واقعا برای پرنده ها مضر است؟ دانستن اثرات استفاده از صدا  به هر پرنده نگر می تواند کمک کند تا نحوه استفاده یا استفاده نکردن از اینگونه صداها را به روش اخلاقی و مسئولانه انتخاب کند.

چرا از پخش صدای پرنده استفاده می کنیم؟

استفاده از پخش صدای پرنده از دستگاه تلفن، اسپیکر یا هر دستگاه دیگری می تواند اغواکننده باشد و دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است پرنده نگرها بتوانند با پخش صدا پرندگان را جذب کنند. پخش یک صدای ضبط شده می تواند یک پرنده خجالتی را برای بهتر دیده شدن، شناسایی دقیق تر یا فرصت مناسب عکاسی، فریب دهد. صداهای مختلف ضبط شده حتی می تواند تایید کند که در آن ناحیه پرندگانی پنهان شده اند یا ممکن است پرندگان را به سمت رفتارهای جالب توجه مانند بلند کردن تاج سر یا حالت تهاجمی سوق دهد. اما آیا پخش صدا برای فریب پرندگان غیراخلاقی است؟

چگونه پخش صداها می توانند پرندگان را آزار دهند

وقتی پرنده ای صدایی را از دستگاه پخش کننده می شنود، نمی تواند بگوید که این یک صدا ضبط شده است. از آنجا که بسیاری از پرندگان از آواز برای اعلام قلمرو  خود استفاده می کنند، شنیدن آوازی دیگر ممکن است باعث شود پرنده باور کند که قلمرو او توسط یک رقیب مورد حمله قرار گرفته است و در صدد آن خواهد بود که به مبارزه بپردازد. هنگامی که پرنده به صدای پخش شده پاسخ می دهد، دیگر به فعالیت هایی که به بقای او وابسته است مانند جستجو و یافتن غذا، مراقبت از تخم ها و جوجه ها یا آماده سازی لانه و استراحت نمی پردازد. همه اینها به دلیل تعقیب یک پرنده جعلی است.

پیگیری مداوم رقبا به پرنده استرس وارد می کند و استفاده نامحدود از پخش صدا می تواند به طور چشمگیری بر رفاه پرنده تأثیر بگذارد. در حالی که هنوز در هیچ مطالعه ای مشخص نشده است که میزان آسیب وارده به پرندگان از این طریق چه مقدار است، اما برخی از نتایج نشان داده اند که نرها ممکن است به دلیل صداهای پخش شده، تسلط بر جفت های خود را از دست بدهند، که این موضوع می تواند بر زادآوری آنها تأثیر بگذارد. با این حال، بدون اثبات بیشتر بابت صدمات وارده بر پرندگان، اصول اخلاقی جذب پرندگان با صدای پخش شده همچنان بحث برانگیز است.

دستورالعمل های استفاده از پخش صدا برای پرندگان

پرنده نگرهای مختلف در مورد مناسب بودن یا عدم استفاده از پخش صدای پرندگان نظرات مختلفی دارند، اما استفاده مسئولانه همیشه از دستورالعمل های اخلاقی خاصی پیروی می کند.

  • استفاده محدود

اگر تصمیم دارید از پخش صدای پرندگان در محیط طبیعی آنها استفاده کنید، زمان استفاده از آن باید بسیار محدود باشد، فقط 2-3 بار در طول چند دقیقه.  اگر پاسخی از پرنده موردنظر دریافت نکردید، جابجا شوید و اجازه دهید بقیه پرندگان در محل در آرامش بسر ببرند. صداها هرگز نباید به طور مداوم پخش شوند یا تکرار دائم داشته باشند.

  • پیروی از محدودیت های منطقه

استفاده از هرگونه پخش صدا در پناهگاه های حیات وحش ملی ممنوع است و سایر مناطق حفاظت شده پرندگان و طبیعت نیز ممکن است محدودیت های مشابهی داشته باشند. اگر مطمئن نیستید که پخش صدا در منطقه موردنظر مجاز است یا خیر، قبل از زدن دکمه "پخش" سوال کنید !

  • رعایت سکوت برای پرندگان غیرمعمول

پرندگان در معرض خطر یا تهدید، پرندگان سرگردان نادر یا حتی پرندگان غیر معمول، تحت فشار عوامل بسیاری قرار دارند. هیچ دستگاه پخش صدایی در نزدیکی اینگونه پرندگان و در هیچ زمانی نباید مورداستفاده قرار بگیرد تا شرایط مناسب برای احیاء آنها وجود داشته باشد.

  • مجوز گروه

اگر شما با یک گروه پرنده نگری می روید، از سایر پرنده نگرها سوال کنید که آیا کسی تصمیم به استفاده از دستگاه پخش صدا دارد یا خیر. رضایت باید به اتفاق آرا باشد و یا از پخش صدا اجتناب شود. اگر گروه مایل به استفاده از پخش صدا باشد، فقط یک نفر باید آن را پخش کند، زیرا ممکن است صدای بلندگوهای مختلف بیش از یک رقیب مهاجم به نظر پرنده برسند. همچنین هر کسی که از صدای پرندگان برای زنگ تلفن گوشی خود استفاده می نماید، باید مطمئن شود که گوشی تلفن در هنگام پرنده نگری خاموش است تا از پخش صدای تصادفی دیگری در محیط طبیعی خودداری شود.

  • با دقت پخش کنید

 اگر از دستگاه پخش صدا استفاده می کنید، صدای موردنظر را با دقت و با مسئولیت پذیری پخش کنید. فقط صدای پرنده ای در زیستگاه را پخش کنید که مطمئن هستید در آنجا حضور دارد و صدای  طول موج آن را پایین نگه دارید تا پرنده مهاجم  جعلی آنقدر پرخاشگر یا قدرتمند به نظر پرنده در محل  نرسد.

  •  صبور باشید

پرندگان دارای قدرت شنوایی بالایی هستند و می توانند صداهای ضبط شده را از فاصله بسیار دور بشنوند، و پرنده نگرها باید به هنگام دریافت پاسخ صبور باشند. ممکن است چند دقیقه بعد از پخش صدا طول بکشد تا یک پرنده وارد منطقه شود و به چالش پاسخ دهد و تنها انتظار می تواند پاداش آن باشد.


نویسنده اصلی مقاله: ملیستا مینتز

خانم ملیسا مینتز مدت سی سال است که پرنده نگر  و از علاقمند پرندگان وحشی است. او بیش از 16 سال تجربه نوشتن مقالات مختلف در مورد پرندگان وحشی برای سایت ها و مجلات مربوطه را دارد؛

سایت دسترسی به اصل مقاله:

https://www.thespruce.com/ethics-of-bird-calls-386683

ترجمه از: شهرزاد فتاحی


مطالعه بایدها و نباید های پرنده نگری نیز در این زمینه مفید می باشد. برای مطالعه از اینجا اقدام فرمایید.


 


تاریخ ارسال: 1398/09/10
نظرات شما:

         

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به باشگاه پرنده نگری ایرانیان می باشد