باشگاه پرنده نگری ایرانیان

  گزارش سفر پرنده نگری تالاب هسل 18 اسفند 96

گزارش گشت پرنده نگری تالاب هسل 18 اسفند 1396


محل گردش: تالاب (مرداب) هسل
همکاران: شرکت گردشگری چرخ و فلک (اجرا کننده)، باشگاه پرنده نگری ایرانیان (حامی رسانه ای و کارشناسی)
راهنما: بشیر شریف نیا، رامین محمدی
درجه سختی: متوسط
تکنیک پرنده نگری: بیشتر پیمایش و مشاهده در جنگل بهمراه کمی انتظار و نشستن جهت مشاهده. از صدا و کومه استفاده نشد

گزارش سفر:
در تاریخ و روز جمعه 18 اسفند 1396 به همراه 12 نفر از علاقه مندان پرنده نگری و هموندان باشگاه به منطقه عمومی جنگل فین و تالاب (مرداب) هسل عازم شدیم. ابتدا صبحانه را سیاه بیشه صرف نموده و پس از عبور از مرزن اباد وارد جاده قدیم شده و سپس وارد جاده خاکی مرداب گشتیم.
در این جا با بشیر شریف نیا (از مدیران باشگاه و کارشناسان پرنده نگری) ملاقات کرده و راه پیمایی آغاز گردید.

تالاب هسل

در همان ابتدای مسیر چرخ ریسک پس سر سفید و بزرگ به همراه تعداد زیادی سهره جنگلی مشاهده شدند. در ادامه مرداب شماره 1 و 2 مورد بازدید قرار گرفت و گونه‌هایی جالبی از خزندگان و دوزیستان آبزی و جنگلی مشاهده شدند. وجود لاک پشت گوشت قرمز می سی سی پی به عنوان گونه مهاجم رکورد گردید. 

در اینجا توضیحات دوست و کارشناس خوبمان پرهام بیهقی (موسسه خزنده شناسان پارس) بسیار مفید و شنیدنی بود. از ایشان برای بودن سبزشان سپاس‌گزاریم.

پرنده نگری

لاک پشت

در ادامه سهره نوک بزرگ به صورت یک فرد دیده شد، دارکوب خالدار بزرگ، کمر کولی جنگلی، سارگپه استپی هم دیده شد. در مسیر جاده (خارج از جنگل) سهره های زرد پنج تا شش فرد دیده شدند الیکایی بازیگوش و پویا هم به کنار جاده زیر بوته ها آمده بود که دیده شد.

کمر کولی
کمرکولی جنگلی

 

سهره جنگلی
سهره جنگلی، عکس از پرهام بیهقی

 

حدود ساعت 11:30 یه مرداب اصلی یا همان هسل معروف رسیدیم. قورباغه جنگلی (اندمیک ایران و جنگل های هیرکانی ایران) هم رکورد گردید.

جالب آنکه این بار هدهدی هم به دیدار ما آمده بود. ناهار را با آرامش میل نموده و گفتگو و استراحت کردیم. در بازگشت و انتهای مسیر چرخ ریسک دم دراز هم رخی نشان داد تا بزم ما را تکمیل کند.
در آخر سوار ماشین (می نی بوس) شده و همه دوستان به سلامت به تهران بازگشت نمودند.

پایان
نویسنده: رامین محمدی


تاریخ ارسال: 1396/12/27
نظرات شما:
آخرین مطالب