باشگاه پرنده نگری ایرانیان
اعضا
خانه پرندگان ایران وبلاگ تماس با ما
باشگاه پرنده نگری ایرانیان
سبد خرید جستجو اعضا زبان
آلبوم شماره 3059
عکاس: رامین محمدی زره ناسی
تاریخ مشاهده: 1397/06/30
محل مشاهده: دهکده گردشگری باغستان
توضیحات:
مشخصات ظاهری: این پرنده، 18 سانتیمتر طول دارد . پرنده ی نر، به واسطه ی روتنه ی قرمز قهوه ای و پرهای پوششی بال ها، که در تضاد با سر به خاکستری تیره و دمگاه قرار دارد، و سیاهی خط ابرو، که تا پشت چشم امتداد دارد، و دم سیاه، که قاعده ی پرهای کناری آن سفید است، از سایر سنگ چشم ها متمایز می شود. زیر تنه نخودی قرمز، پوشش زیر دم سفید، منقار در انتها قلاب مانند و سیاه و پاها سیاه است. در پرنده ی ماده، روتنه و سر قهوه ای، سینه ، گلو و زیر تنه با نقطه نقطه های قهوه ای تیره دیده می شود.

صدا: صدای این پرنده آهنگین و شبیه «شاک» یا «که ک- که ک- که ک – که ک» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق بایر با بوته های خاردار و مناطق جنگلی با درختان تیغ دار به سر برده و در لابلای بوته ها تولید مثل می کند. در ایران، تابستان ها فراوان و به صورت مهاجر عبوری در اغلب مناطق دیده می شود. منبع: www.irandeserts.com.
این پرنده را در تعداد 3 تا 5 فرد به مدت یک هفته در شهریور 97 در منطقه مورد اشاره دیدم. رفتار شکارش جالب بود و مدام بالا و پایین می پرید. جالب اینکه خیلی از مناطق بوته زار و حاشیه برکه ها دور نمی شد. مدام دنبال ملخ بود. و البته برای خوردن و استراحت کمی ارتفاع می گرفت و میان بوته های خار دار می رفت.
من البته فکر کنم این سنگ چشم پشت سرخ که من عکس گرفتم ماده یا نابالغ باشه.

         

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به باشگاه پرنده نگری ایرانیان می باشد